درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : استاد پازوک
نظرسنجی
ترجیح می دهید کدام یک از موارد زیر را در برگزاری یک مهمانی خودتان انجام دهید؟(امکان انتخاب چند گزینه)

ترجیح می دهید کدام یک از موارد زیر را در برگزاری یک مهمانی خودتان انجام دهید؟(امکان انتخاب چند گزینه)

ترجیح می دهید کدام یک از موارد زیر را در برگزاری یک مهمانی خودتان انجام دهید؟(امکان انتخاب چند گزینه)

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
خدمات مجالس خانگی نفس بانو
یه مهمونی میتونه یه خاطره بشه


بچه‌ها از چه سنی باید در اتاق خودشان بخوابند؟

 

 

بچه ها از چه سنی باید در اتاق خودشان بخوابند

 

به‌هیچ‌وجه خواباندن کودکان، غیر از سال اول در اتاق والدین توصیه نمی‌شود و جایز نیست. در سال اول هم فقط به دلیل نشانگان مرگ ناگهانی نوزادان خواباندن شیرخواران در کنار والدین توصیه می‌شود. البته این خواباندن باید در تخت جداگانه به شکلی که در معرض دید والدین باشد، انجام شود.بعد از سال اول باید حتما محل خواب کودکان از والدین جدا شود.


یکی از مشکلاتی که ما در فرهنگ خود داریم این است که به دلیل وابستگی بیش از حد والدین به کودکان و گاهی به دلیل گرفتن احساس آرامش از آنها والدین کودکان را کنار خود می‌خوابانند و قادر به جدا کردن محل خواب آنها از اتاق خود نیستند، بنابراین بعد از سال اول والدین به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند.هرچه سن جدا کردن محل خواب کودکان در سنین پایین‌تر صورت بگیرد، این روند آسان‌تر و با آرامش بیشتر ممکن خواهد بود
اما هر چه سن جدا کردن محل خواب در سن بالاتر باشد، این امر سخت‌تر و گاهی غیرممکن می‌شود.

 

برای اینکه به ویژه بعد از سال اول، بخواهیم کودک را جدا کنیم بهتر است والدین در اتاق خواب کودک حضور پیدا کنند تا او به خواب رود. والدین و به‌ویژه مادر نباید هیچ قسمت از اندام خود مانند دست یا مو را در اختیار کودک قرار دهد و از همان ابتدا کودک را عادت دهند تا عروسک‌های خود به ویژه عروسک‌های پشمالو که احساس امنیت می‌دهند را بغل کند و به خواب برود. این قسمت خیلی راحت ماجراست.قسمت سخت موقعی است که کودک در سن بالاتری است و تا صبح چند بار بلند شده و می‌خواهد به رخت‌خواب والدین برگشته و پیش آنها بخوابد.


در اینجا مقاومت والدین به‌ویژه مادر نقش اساسی و مهم را دارد. مادر باید به کودک اعلام کند که به هیچ‌وجه این کار ممکن نیست اما به کودک این اجازه داده می‌شود که با مادر به اتاق‌اش برگردد و تا موقع خوابیدن مادر کنار او باقی بماند.

 

اگر مادر این روند را برای مدتی مانند یک ماه ادامه دهد اما تنها یک مرتبه به کودک اجازه خوابیدن در کنار خود را بدهد، تمام زحمات مادر از بین خواهد رفت. وقتی سن کودک بالاتر برود و این اتفاق نیفتاده باشد، جدا کردن مرحله به مرحله توصیه می‌شود، یعنی کودک در مرحله اول در تخت خود در اتاق والدین می‌خوابد، بعد تخت او به تدریج فاصله بیشتری از تخت والدین می‌گیرد تا آنکه به اتاق خودش منتقل شود.نکته آخر
اینکه استفاده از چارت ستاره برای زمان‌هایی که کودک در تخت خود می‌خوابد هم می‌تواند کمک‌کننده باشد. والدین برای هرچند ستاره می‌توانند جایزه‌ای برای کودک در نظر بگیرند تا این روند رفتاری در کودک تشویق شود.


یکی از مسائل مهمی که ذهن بیشتر والدین جوان را مشغول می‌کند، این است که باید فرزندشان رادر اتاق خودشان بخوابانند یا اینکه او را از همان ابتدا به خوابیدن دراتاقش عادت دهند. نگرانی از اینکه مبادا برای کودک مشکلی پیش آید و مادر متوجه نشود، باعث می‌شود بسیاری از مادران کودکشان را در تخت خودشان بخوابانند...

 

 

با بزرگ شدن کودک و عادت کردن به این شیوه، خواباندن او به تنهایی در اتاق خودش مساله‌ای بغرنج می‌شود. دکتر کتایون خوشابی، روان‌پزشک کودک، در این رابطه گفت و گویی کرده است.

 

خانم دکتر! آیا خواباندن کودک در اتاق والدین کار صحیحی است؟

 

به طور کلی در یک سال اول بهتر است شیرخواران در معرض دید والدین باشند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتی اگر اتاق جدایی برای فرزند در نظر گرفته می‌شود، در معرض دید والدین باشد. از آنجا که این امکان معمولا وجود ندارد، بهتر است در یک سال اول شیرخوار در اتاق والدین‌ اما در تخت جدا خوابانده شود.

 

چرا تا این حد به در معرض دید بودن شیرخوار در سال اول تاکید دارید؟

 

به دلیل اینکه احتمال نشانگان مرگ ناگهانی شیرخواران که علت دقیق آن کاملا مشخص نشده است، وجود دارد. حضور کودک در کنار والدین، به مادر و پدر امکان می‌دهد که تنفس و وضعیت خوابیدنش را هنگام خواب بررسی کنند.

 

آیا بعد از یک سالگی باید اتاق خواب کودک را جدا کرد؟

 

بعد از یک سال، به خصوص در مورد کودکانی که شیر مادر نمی‌خورند، بهتر است جای خواب آنها را جدا کرد اما در مورد شیرخواران شیر مادرخوار، ممکن است جداکردن فرزند از مادر هنگام خواب کار راحتی نباشد زیرا مادر مجبور می‌شود با هر بار گریه کودک، بلند شود و او را به تخت خود بیاورد یا در کنار تختش بنشیند و او را [تنها کاربران قادر به مشاهده لینک ها هستند ] کند و دوباره به تخت بازگرداند.

 

اگر مادری بتواند این زحمت را بپذیرد، بهتر است از پایان سال اول محل خواب شیرخوار جدا شود.استثنائا در مورد کودکان شیر مادرخوار، حداکثر زمانی که شیرخوار می‌تواند در اتاق خواب والدین بخوابد، تادوسالگی است اما در این صورت هم باید محل خواب و تختخواب شیرخوار جدا باشد.

 

پس یک کودک دو ساله به هیچ‌‌وجه نباید اجازه داشته باشد که در تخت یا اتاق والدین بخوابد؟

 

بله. بعد از دو سالگی به طور منطقی و علمی، توجیهی برای خواباندن فرزند در کنار والدین وجود ندارد اما گاهی وابستگی مادر به فرزند شدید است و نمی‌تواند او را از خود جدا کند زیرا در آغوش گرفتن فرزند به اواحساس آرامش و اطمینان می‌دهد و دوست دارد تا سال‌ها فرزندش در کنارش باشد.

 

در این حالت لازم است با مادر صحبت شود و هر چه سریع‌تر جدایی صورت بگیرد. در اغلب موارد جدایی به دلیل وابستگی شدید مادر به فرزند انجام نمی‌شود، ولی به هر حال مادری هم که از لحاظ عاطفی توجه ومحبت کافی به فرزندش دارد، می‌تواند در پایان دو سالگی محل خواب فرزندش را جدا کند.

 

معمولا والدین کودک را کنار خودشان می‌خوابانند و بعد او را به تخت و اتاق خود منتقل می‌کنند. چه کنیم که کودک خودش خوابیدن را بیاموزد؟

 

بهترین راه این است که فرزندمان را عادت دهیم خودش در تختش تنها بخوابد. اینکه او را بخوابانیم و بعد در تخت بگذاریم، کار صحیحی نیست. باید از ابتدا فرزند را به‌طوری بار بیاوریم که بداند در مورد این مساله جدی و قاطع هستیم. البته مادر می‌تواند تا زمانی که کودک به خواب رود در اتاق او بماند.

 

عادت‌های دیگر مانند خواباندن در بغل یا روی پا یا در اختیار گذاشتن قسمتی از مو یا بدن مادر در دست کودک تا زمانی که به خواب برود، صحیح نیست. در مورد کودکی که چنین عادتی پیدا کرده، بهتر است مادرعروسک پشمالو در اختیارش قرار دهد تا کودک عادت کند عروسک یا بالشش را بغل بگیرد تا به خواب برود. وقتی این عادت از بین رفت، به راحتی با بردن کودک به اتاقش و ماندن مادر در کنار او، به خواب می‌رود

 

آیا مادر می‌تواند کنار فرزندش در اتاق او بخوابد تا به خواب برود؟

 

خیر. مادر نباید به تخت کودک برود یا در اتاق او روی زمین بخوابد زیرا این کارها هم تفاوتی با خوابیدن کودک در اتاق والدین ندارد. باید کودک حس کند مادر حضور دارد ولی این حضور به معنی خوابیدن کنار اونیست. مادر می‌تواند برای فرزندش کتاب بخواند یا قصه بگوید تا کودک در حالی که عروسک به بغل دارد، به خواب برود.

 

اگر مادری کودکش را تا حداکثر دو سالگی از خود جدا نکرد و کودک به خوابیدن کنار مادر عادت داشت، چطور می‌توان این عادت را در او از بین برد؟

 

در مورد کودکان سه سال به بالا خیلی خوب است که از جدول ستاره استفاده کنیم. یعنی به کودکمان بگوییم هر روز صبح که بلند می‌شوی اگر در تختخوابت بودی، یک برچسب جایزه می‌گیری و مثلا هر سه برچسب یک جایزه بزرگ‌ دارد. استفاده از روش‌های تشویقی در این مورد مؤثر هستند.

منبع:
http://www.beytoote.com/baby/tuition/age-child.html

http://www.beytoote.com/psychology/behavior-baby/what-age-should-kids-sleep-alone.html
نوع مطلب : کارگاه مادر و کودک، 
برچسب ها : خواب کودک، جدای کودک موقع خواب، جدا کردن اتاق کودک، وقت مناسب برای جدای کودک در هنگام خواب،
لینک های مرتبط : خدمات مجالس خانگی نفس بانو،
شنبه 30 شهریور 1392 :: نویسنده : الهه بانو       


این آش رو زمانی می پزند که بچه اولین دندونش رو درمیاره. معمولا بعد از شش ماهگی. حالا دخترها و پسرها با هم متفاوتند. دخترها خیلی سریعتر از پسرها دندون درمیارند، می شینند، راه می روند و …. پسر من هفت ماهگی اولین دندونش جیک زد. یه سری رسم و رسومات هست که به جا آوردنش خالی از لطف نیست. یکی از اونها اینه که آش می پزند و به فک و فامیل یا در و همسایه می دن. ( که البته این روزها ارتباط با فک و فامیل به حداقل رسیده وای به حال در و همسایه!) اونها هم یه کادویی به بچه می دن. بریم سراغ آش، تا بعدش یه چیزهای جالبی هم براتون بگم: 


مواد لازم:
حبوبات: به میزان متناسب (به جز لپه)
این حبوبات شامل عدس، ماش، لوبیاسفید، لوبیا چیتی و نخود می شه. ( هر کدوم رو هم نداشتید نریزید. وحی منزل که نیست!)
قلم یا آب گوشت یا عصاره قلم
کشک، نعناع داغ، پیاز داغ واسه تزئین و داخل آش 


طرز تهیه:
اول کار حبوبات و گندم رو جدا جدا خیس کنید. مثلا از شب قبل این کار رو بکنید تا آشی که فردا می پزید جا بیفته. این آش معمولا با حبوبات (بجز لپه) به علاوه گندم درست می شه. حالا شما این وسط واسه مزه دار شدنش، می تونید هرچی خواستید بهش اضافه کنید. مثلا تو دستور اولیه اش، آب گوشت داره. من خودم عصاره قلم (لینک به قلم گوساله) ریختم.
ابتدا خود گندم رو خیس می کنیم. بعضی ها (مثلا اینجا) معتقدند گندم رو خیس کنیم و روی حرارت بذاریم. قبل از به جوش اومدن، زیر حرارت رو خاموش کنیم. دم کنی بندازیم و بذاریم چند ساعت بمونه تا دو برابر بشه. ولی می تونید فقط خیسش کنید. دیگه بستگی به حوصله و زمان شما داره. بعد واسه اینکه آش مزه دار بشه، بهتره حبوبات رو از قبل خیس کنید. در ابتدا پیاز داغ درست می کنیم و حبوبات خیس خورده و گندم رو اضافه می کنیم و می ذاریم حسابی بپزه.

راز جا افتادن همه آشها، پختن حبوباتشونه. تا حبوبات نپزند، هرچی هم به آش اضافه کنیم، فایده نداره. این آش سبزی نداره و می تونید عدس رو نیم ساعت آخر اضافه کنید چون زودتر از بقیه حبوبات می پزه. آب گوشت و یا اگه عصاره قلم دارید رو هم همین یک ساعت آخر بریزید. اگر هم که قلم دارید که باید بذارید جداگانه بپزه. البته می تونید قلم رو با حبوبات بپزید. دیگه خود دانید. ولی معمولا پخت قلم یه کم طولانیه. خلاصه که پیازداغ رو هم با زردچوبه مخلوط می کنیم و مقداری اش رو به آش اضافه می کنیم و بقیه رو هم می ذاریم واسه تزئین.

نوع مطلب : خوراکی های مهمونی، 
برچسب ها : آش دندونی، آش، دندونی،
لینک های مرتبط : خدمات مجالس خانگی نفس بانو،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : استاد پازوک       
تم جشن فارغ التحصیلیجشن فارغ التحصیلی در هر مقطعی ( دبستان – دبیرستان – دانشگاه و ...) نشانه شادی والدین از مشاهده رشد فرزندان و سهیم نمودن عزیزان در این شادی می باشد. در این تم از نمادهای جهانی استفاده شده که مربوط به سن و مقطع خاصی نبوده و تنها یاد آور گذراندن یک دوره و صعود به مراحل بالاتر می باشد.اطلاعات بیشتر...

نوع مطلب : تم های مهمونی، 
برچسب ها : تم جشن فارغ التحصیلی،
لینک های مرتبط : تم جشن فارغ التحصیلی،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : استاد پازوک       
تم باربیباربی یک عروسک مد (Fashion doll) و نماد یک دختر جوان است که در سال 1959 بر پایه علاقه دختر بچه ها به لباس پوشیدن و بازی کردن در قالب بزرگترها، ساخته شده است. اولین باربی تولید شده لباسی بصورت مایوی یک تکه با طرح راهراه سیاه و سفید برتن داشت. باربی در ابتدا به عنوان مدل مد نوجوان ( Teen-age Fashion Model) معرفی شد.تا کنون برند باربی نه تنها در زمینه اسباب بازی بلکه در زمینه های دیگر از جمله وسایل تزئینات ، بازی های ویدئویی ، کتاب داستان و ...استفاده شده است. شخصیت باربی در کارتون های TOY STORY2  و TOY STORY3 نقش آفرینی می کند.از تولید اولین باربی تا کنون به طور متوسط در هر ثانیه 3 باربی در جهان توسط کمپانی سازنده فروخته شده است.

باربی ها به علت تنوع در لباس و شخصیت، یکی از محبوب ترین ها در میان دختران خردسال و حتی نوجوان به شمار میروند. اطلاعات بیشتر...

نوع مطلب : تم های مهمونی، 
برچسب ها : تم باربی،
لینک های مرتبط : تم باربی،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : استاد پازوک       
تم ماشین هاCARS انیمیشنی است بسیار زیبا که توسط کمپانی پیکسار(PIXAR) در سال 2006 به بازار عرضه شد. پس از کسب محبوبیت فراوان این کارتون سری دوم آن با نام CARS2 در سال 2011 تولید و پخش گردید.

شخصیت پردازی این انیمیشن به ماشینهای معروف دنیا داده شده است که در خلال آن اتفاقات جالبی از جمله مسابقات و ... اتفاق می افتد.

تم ماشین ها بر اساس این انیمیشن و بر پایه رنگهای قرمز و مشکی و رنگها و طرح های ترافیکی، طراحی گردیده و مورد توجه کودکان خصوصا پسربچه ها قرار گرفته است. اطلاعات بیشتر...

نوع مطلب : تم های مهمونی، 
برچسب ها : تم ماشین ها، فروشگاه تزئینات جشن تولد، تزئینات جشن تولد،
لینک های مرتبط : تم ماشین ها،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : استاد پازوک       
تم جشن دندونیرویش اولین دندان کودکان، در تمامی فرهنگ ها مایه شعف و خوشحالی والدین شده و به دلیل وقوع آن در حدود نیمه سال اول تولد، بهانه خوبی است برای برگزاری جشنی که عزیزان و دوستانی که طاقت انتظار دیدار کودک تا جشن تولد یکسالگی را ندارند، به آن دعوت کرد. رسم است که در این مهمانی که به جشن دندونی معروف است، آش دندونی (طرز تهیه در بخش دانستنیها) پخته شده و از تزئینات نمادین دندان استفاده شود. اطلاعات بیشتر...      

نوع مطلب : تم های مهمونی، 
برچسب ها : تم جشن دندونی،
لینک های مرتبط : تم جشن دندونی،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : استاد پازوک       
تم رنگین کمانتم رنگین کمان با استفاده از طیف رنگهای رنگین کمان ، علاوه بر ایجاد فضای گرم و  شاد بسیار زیبا، از لحاظ رنگ لباس و سایر وسایل میزبان محدودیتی ایجاد نکرده و طیف وسیعی از سلیقه ها و سن ها را پوشش می دهد.اطلاعات بیشتر...

نوع مطلب : تم های مهمونی، 
برچسب ها : تم رنگین کمان،
لینک های مرتبط : تم رنگین کمان،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : استاد پازوک       
تم زنبور عسل تم زنبور عسل با بهره گیری نمادین و فانتزی از دو رنگ زرد و مشکی، انتخاب بسیار خوب و همه پسندی برای کودکان خردسال است. برای زیبا تر شدن خاطرات و عکس ها پیشنهاد می شود از مهمانها خواهش کنید لباس هایی بپوشند که در آن از رنگ زرد هم استفاده شده باشد.اطلاعات بیشتر...

نوع مطلب : تم های مهمونی، 
برچسب ها : تم زنبور عسل،
لینک های مرتبط : تم زنبور عسل،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : استاد پازوک       
تم کیتی (هلو کیتی) Hello KittyHello Kity در سال 1974 توسط کمپانی Sanrio در ژاپن به شکل نمادین یک گربه ژاپنی سفید با گل سر پاپیونی قرمز برای تولید کیف پول طراحی شد و در سال 1979 به آمریکا فروخته شد .در سال 2010کاراکتر فانتزی Hello Kitty به یک نماد محبوب جهانی با ارزش سالانه 5 بیلیون دلار تبدیل گردید.تا کنون از کیتی در زمینه های مختلف از جمله جواهرات ، تبلیغات ، البسه ، سریال تلویزیونی و ... استفاده شده است.

با توجه به تنوع محصولات با این کاراکتر، کیتی با رنگهای مختلفی دیده می شود. در طراحی این تم از رنگهای صورتی ، سبز و آبی ، با تاکید بیشتر بر رنگ اصیل آن یعنی صورتی استفاده شده است. اطلاعات بیشتر...

نوع مطلب : تم های مهمونی، 
برچسب ها : تم کیتی (هلو کیتی) Hello Kitty، تم هلو کیتی، هلو کیتی،
لینک های مرتبط : تم کیتی (هلو کیتی) Hello Kitty،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : استاد پازوک       
تم روز مادر روز مادر مناسبتی است که در تمامی فرهنگ ها گرامی بوده و فرزندان در هر سنی سعی بر برپایی ضیافتی هرچند مختصر، برای سپاس از مادران را دارند.اطلاعات بیشتر...

نوع مطلب : تم های مهمونی، 
برچسب ها : تم روز مادر، Mother's day،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 26 شهریور 1392 :: نویسنده : الهه بانو       

چطور به درون دنیای کودکان راه یابیم؟


فرزندتان را دوست دارید؟ آیا او هم می‌داند که دوستش دارید؟ بیشتر مردم فکر می‌کنند که عشق پدر و مادر به فرزند امری آسان، روشن و واضح است.

والدین همواره عشقشان را به هزاران شیوه به فرزندشان نشان می دهند ولی گاهی کودک منظورشان را درک نمی کند و با کوچکترین مخالفتی مدعی می شود که پدر و مادر او را دوست ندارند.

سودا 7 سال دارد، می گوید: پدر و مادرم مرا دوست ندارند! چون اجازه ندادند که به منزل «مارال» بروم. بسیاری از کودکان کوچکترین مخالفت با خواسته شان را حمل بر عدم علاقه والدین خود می دانند.
نازیلا 8 ساله می گوید: هرگز نشنیدم که مادرم به من بگوید: «دوستت دارم» و یا به حرف های من گوش بدهد، خنده دارترین لطیفه ها را هم برایش تعریف کنم نمی خندد چون مرا دوست ندارد.«برخی از کودکان بی توجهی والدین را حمل بر بی علاقگی آنان می دانند.» عباس 12 سال دارد و به شدت علاقه مند به فوتبال است. معتقد است که پدرش اصلاً او را دوست ندارد چون هرگز برای تماشای مسابقه او نیامده و هیچ وقت راجع به بازی فوتبال با او صحبت نکرده است. «بچه ها بی علاقگی به سرگرمی هایشان را ناشی از بی مهری والدین نسبت به خودشان می دانند.»

آرش می گوید: خیلی دلم می خواست که پدرم را در آغوش بگیرم ولی او هرگز این اجازه را به من نداد. رفتار او همیشه جدی و خشک بود.

«کودکان دوست دارند در آغوش گرفته شوند به جهت آن که گرمی محبت را در آغوش شما حس کنند و دوست دارند شما را در آغوش بگیرند تا عظمت وجود شما اعتماد به نفس آنان را افزایش دهد.»

تا 2 سالگی عشق کودکانه

دکتر چریل اسمیت، روان شناس، معتقد است که ابراز علاقه و توجه به بچه های کوچک تر آسان تر است، چون بچه ها درک مستقیمی از اطرافشان دارند. ابراز علاقه روشی برای مطمئن کردن کودکی است که به نوازش و اطمینان بین والدین و خودش نیاز دارد. کودک نوزاد درک نمی کند که چه می گوید ولی والدین همچنان می توانند با صدای آرام و مهربان حتی زمانی که متولد نشده با او گفت وگوی مثبت داشته باشند. مطمئناً لحن صدا منظور از کلمات را بیان می کند. ارتباط چهره به چهره نیز بسیار مهم است. بسیاری از والدین نمی دانند که کودکان چه درکی از چهره آنان دارند.

خانم سلیمی می گفت: سمیه 5 ، 6 ماهه بود مرتب بی قراری می کرد. درست زمانی که در محل کارم مشکلاتی داشته و بسیار بی حوصله و غمگین بودم بی قراری سمیه نیز مرا کلافه می کرد، زمانی که مشکلاتم برطرف شد و کمی به سر و وضع خود رسیدم و لباس خوش رنگ پوشیدم سمیه آرام تر شد و با شگفتی پی بردم که اندوه من و چهره غمگینم در بی قراری سمیه تأثیر داشته است.

3 تا 5 سالگی
روان شناسان کودک و خانواده معتقدند که بهتر است والدین بیاموزند که چگونه پیام های عشق و علاقه خود را به کودکان برسانند. بعضاً کودک میزان علاقه والدین را نسبت به خود کنترل و اندازه گیری می کند. ممکن است بخواهد تا اتاقش را مرتب کنید، مشق هایش را بنویسید، از دوستش خوب استقبال کنید. برایش هدیه بخرید، اوقاتی با او سپری کنید، با او به پارک یا سینما بروید و ... کودک در این سنین دلش می خواهد جملاتی مانند «دوستت دارم» ، «تو بهترین هدیه الهی برای من هستی» ، «بی تو زندگی را نمی خواهم» و ... را از والدینش بشنود. و مهم تر این که می خواهد والدینش او را در آغوش بگیرند، دستهایش را بگیرند و او را نوازش کنند. کودک را از این جملات و کلمات زندگی ساز محروم نسازید. با او بازی کنید، قدم بزنید و به او بگویید دوستش دارید و از داشتن او خوشحالید. کودک مشتاق شنیدن این جمله ها و کلمات است.

6 تا 8 سالگی
دکتر قدمعلی سرامی،  استاد دانشگاه می گوید: خوشا به حال والدینی که در دوران کودکی فرزندانشان اوقاتی را به آنها اختصاص می دهند و می دانند که دوران کودکی بسیار زود سپری می شود و زمانی فرا می رسد که کودک امروز جوانی می شود که با بسیاری از مشکلات نوجوانی باید مقابله کند.

پروفسور اندی بیل، استاد دانشگاه و مشاور امور تربیتی در مورد گفت وگو و صحبت با فرزندان می گوید: همه ما حس می کنیم که وجود علاقه ضروری است و گاهی فکر می کنیم که عشق را می توان با زمان معنی کرد، در حالی که نحوه اختصاص و برنامه ریزی «وقت» را باید انتخاب و ارزیابی کرد و به هوش بود که زمان طفولیت کودک به سرعت سپری می شود و می رسد زمانی که دیگر کودک برای بازی و با شما بودن وقت ندارد.

9 تا 12 سالگی
دکتر چریل اسمیت توضیح می‌دهد: همچنان که کودک شما بزرگ تر می شود ابراز علاقه به صورت گفتاری و رفتاری درمی آید. کلمات و رفتار مثبت نشان می دهد که به او احترام می گذارید و متوجه این نکته هستید که او بزرگ شده است. اکثریت قریب به اتفاق والدین زندگی پرمشغله ای دارند و انتظار این که تمام ساعات روز در کنار فرزندانشان بوده و مرتب او را ناز و نوازش کنند بی مورد و غیرممکن است. می شود با برنامه ریزی و در حال انجام سایر امور در کنار کودکان بود و با آنها گفت وگو کرد و حرف های آنان را گوش داد و کارهای معمولی روزانه را نیز انجام داد.

با توسعه خانواده و کودک، بچه ها می خواهند بدانند که آنها را دوست دارید و برایتان ارزشمند هستند؛ این امر با عنایت به هسته ای شدن خانواده (یک زن و مرد، یک یا دو بچه) و محدود شدن حمایت های عاطفی بیشتر از گذشته دغدغه ذهنی کودکان را شامل می شود.اگر زبان کودکان را خوب درک کرده ایم بهتر است با زبان خودشان و با توجه به سن آنها به طور مرتب به آنها ابراز علاقه کنیم،  وقت هایی را جهت گذراندن با آنها در نظر بگیریم با هم بخوریم، کتاب بخوانیم و علاقه خود را به آنها نشان دهیم و همیشه در هر سنی به آنها بگوییم دوستت دارم.دکتر شیرازی نیز چندین روش را برای درخشش عشق در زندگی کودکان پیشنهاد می کند:

- احساسات خود را بیان کنید

فرزانه آماده رفتن به مدرسه است. مادرش در حالی که مقنعه و لباس های او را مرتب می کند، می گوید: چه ماه شده دختر گلم، قربونش برم و بوسه به لپ های گل انداخته فرزانه می زند، رسول اکرم(ص) فرموده است: هر بوسه ای که والدین نثار فرزند می کنند درجه ای مثبت به دست می آورند.
قربون قد و بالای پسرم، عزیز بابا بدو دیرمون نشه. این کلمات شیرین از دهان پدر فرهاد بیرون می آید.

مطمئناً فرزانه ها و فرهادها روز خوبی را در مدرسه خواهند داشت. مطمئن باشید حتی نوجوانان سرکش هم علاقه و توجه قلبی شما را رد نمی کنند.

- در حال نوازش با او گفت وگو کنید

این روش، ابزار غیرکلامی علاقه است. ایجاد این رابطه با کودکان دوره ابتدایی آسان است. کودکان همیشه از در آغوش گرفته شدن استقبال می کنند. نوازش کردن موی سر، خاراندن پشت گردن، نشاندن روی زانو، قرار دادن سر روی سینه، همه این روش ها نوعی ابراز علاقه به فرزند است و ایجاد رابطه صمیمانه می کند.

- در مورد فرزندانتان با دیگران صحبت کنید

گلی خانم به مادر سارا که به دیدنشان آمده بود از موفقیت دخترش نرگس در مسابقه نقاشی به تفصیل صحبت می کرد. نرگس که در کنار سارا بود با دقت به حرف های مادرش گوش می داد و احساس غرور می کرد.وقتی در مورد فرزندتان به طوری که خودش بشنود صحبت کنید کودک درک خواهد کرد که مورد توجه شما است و در کانون علاقه شما قرار دارد به خصوص با نزدیکانی که فرزند همسال کودک شما دارند، این امر موجب افزایش اعتماد به نفس کودک خواهد شد.

- به او توجه کنید

وقتی مشغول انجام تکالیف است، عروسک بازی می کند، تلویزیون تماشا می کند و...لحظاتی به او اختصاص دهید، بنشینید و به او نگاه کنید. به تعریفی دیگر در کنارش باشید. این روش بسیار دقیقی برای گفتن دوستت دارم، با چشم و گوش است.رسول اکرم(ص) فرموده است: نگاه محبت آمیز پدر به صورت فرزند عبادت است.

- به او کمک کنید

د زود باش، دیرم شد، تو چقدر تنبلی، پدرم رو درآوردی با این مدرسه رفتنت.شما می توانید بدون این غرولند و کلمات نامهربان به او در آماده شدن برای رفتن به مدرسه کمک کنید.

- به سرگرمی‌ها و علایق او توجه کنید

اگر در مدرسه کودک برنامه ای تشکیل شده و از شما دعوت به عمل آمده، حتماً شرکت کنید به خصوص اگر مسابقه ای باشد که کودک شما هم در آن شرکت دارد. اگر به علایق فرزندتان که بسیار مهم است توجه کنید عشق و علاقه خود را نشان داده و ثابت کرده اید.عروسک نازنین در خانه خاله جا مانده بود، وقتی آقای عبادی از اداره به خانه می آمد سر راه عروسک را از خانه خاله برای نازنین آورد، دیدن عروسک، نازنین را به شدت خوشحال کرد و در ضمیر ناخودآگاه خود توجه و علاقه پدر را به علایق خود احساس کرد.

- به آنچه باید انجام دهد توجه کنید

وظیفه ای به او محول کرده اید به انجام آن دقت کنید. تشویق رفتارهای مثبت روش دیگری است برای بیان دوستت دارم. تشکر کردن از وظایفی که انجام داده است با به کار بردن کلماتی نظیر؛ «به تو افتخار می کنم» ، «تومرا سربلند کردی» ، «چه دوست خوبی داری» خرسندی زایدالوصفی به فرزند خود انتقال می دهید.

- موضوعاتی برای گفت وگو پیدا کنید

روش کامل کردن چرخه گفت وگو را یاد بگیرید. فتانه گفت: مامان زهرا اینا منتقل شدند می روند اهواز.خانم آصفی بلافاصله گفت : نگران نباش دوست دیگری پیدا می کنی، در حالی که بهتر بود بگوید:  کی می روند؟ حیف شد، دوست خوبی داشتی، منظور خانم آصفی با مطرح کردن این سؤال واضح است: شنیدم چه گفتی به آن علاقه مند شدم و مایلم اطلاعات بیشتری به دست آورم.

سخن آخر

- به حرف های آنها گوش کنید، با دقت گوش کنید.
- برای درک آنها و احساساتشان وقت صرف کنید.
- کودکان کامل نیستند همان طور که ما پدر و مادرها کامل نیستیم.آنها را آن گونه که هستند، بپذیرید.
- اوقاتی را فقط با آنها سپری کنید.
- از آنها نظر بخواهید. بگذارید نظر بد و ناقصی بدهند و با حوصله نظرشان را اصلاح کنید.
- به جای گفتن سخنان کنایه آمیز و انتقادهای تند با آنها گفت وگوی مثبت داشته باشید.
- به آنها افتخار کنید و بگویید که از داشتن آنها خوشحال هستید.
- قسم به جان دختر و یا پسرم را برای آنها عینیت ببخشید.
- با دوستانشان مهربان باشید.
- به لباس و نظافت شخصی خود توجه کنید و خود را آراسته نگه دارید.
- درباره مسائل و مشکلات خود تا حد فهم آنها صحبت کنید.
- بچه ها را درباره وضعیت شغلی خود نگران نکنید.
- آنها را با هم مقایسه نکنید.
- برای گفت وگو محیط صمیمانه ایجاد کنید و مطمئن باشید در محیط صمیمی، فرزند احساس خواهد کرد اولیایش انسان های هوشیار و مشکل گشایی هستند.
- به مدرسه آنها سر بزنید و در مراسم مدرسه و مسابقات مربوطه شرکت کنید.
- به چیزهایی که مورد علاقه آنهاست احترام بگذارید.
- درباره مسائل مختلف، نظر آنها را بپرسید.
- با آنها بخندید و به یاد داشته باشید که فرزندان مسئول مشکلات شما نیستند.
- به کارها و تکالیف مدرسه شان علاقه نشان دهید.
- کارهایی پیدا کنید که می توانید با هم انجام دهید.
- غذا را با هم بخورید و آنها را در خانه به حساب بیاورید.
- به آنها بگویید که برای شما استثنایی و فوق العاده هستند.
- به اشخاصی که مورد علاقه آنها هستند احترام بگذارید.
- در صورت رعایت روش های ذکر شده، به کودکان خواهید گفت که دوستش دارید و درخشش عشق را در زندگی فرزندانتان مشاهده خواهید کرد. فراموش نکنید که برای اینکه کودک منظور شما را درک کند از نشان دادن عشق، گفتن و نوازش کردن او غافل نشوید.

نوع مطلب : کارگاه مادر و کودک، 
برچسب ها : دنیای دورنی کودکان، راه یابی به دورن کودکان، کودکان حساس،
لینک های مرتبط : خدمات مجالس خانگی نفس بانو،
سه شنبه 26 شهریور 1392 :: نویسنده : الهه بانو       

22 عادتی که دندان‌ها را خراب می‌کنند

 

مسواک زدن, بهداشت دهان و دندان

1- دندان قروچه
ساییدن دندان ها به هم یا دندان قروچه در اثر فشار عصبی و مشکل بد خوابیدن ایجاد می شود. کنترل دندان قروچه بسیار سخت است.
خودداری از جویدن غذاهای سفت در طول روز، درد دندان و آسیب ناشی از دندان قروچه را کم می کند.
در شب از محافظ دهان (مخصوص دندان قروچه) استفاده کنید تا در حین خوابیدن از آسیب دندان در اثر دندان قروچه جلوگیری کنید.

2- جویدن یخ
یخ ماده ای بدون قند است و ممکن است فکر کنید برای دندان ضرری ندارد. اما جویدن یخ می تواند باعث شکستن و یا از بین رفتن قسمتی از مینای دندان گردد.

اگر یخ را سفت بجوید، باعث تحریک بافت نرم داخل دندان و بروز حساسیت و درد دندان می شود.خوردن غذاهای داغ و یا غذاهای سرد ممکن است درد دندان را شدت بخشند.
بهتر است به جای جویدن یخ، آدامس بدون قند بجوید.

3- جویدن مداد
آیا موقع تمرکز روی یک مسئله، مداد خود را می جوید؟
اثر جویدن مداد همانند جویدن یخ می باشد و باعث شکستن و یا خرد شدن دندان ها می شود.
هنگامی که می خواهید چیزی را بجوید، آدامس های بدون قند را انتخاب کنید.
آدامس های بدون قند باعث ترشح زیاد بزاق می شوند و از بوی بد دهان و پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کنند.

4- مکیدن انگشت
معمولا کودکان بعد از پدیدار شدن دندان های دائمی خود، انگشتان خود را می مکند.
این انگشت مکیدن در سن 5 تا 6سالگی ظاهر می شود و باعث تغییرات دائمی در ساختار دندان و لثه می گردد.
مکیدن انگشت شست می تواند باعث لق شدن و انحراف دندان های کودک از جای خود گردد. این انحراف دندان ها می تواند مشکلات تنفسی و جویدنی را برای کودک بوجود آورد.

5- مکیدن لیمو ترش
افرادی که لیموترش را می مکند، خود را در خطر مشکلات دهانی و دندانی قرار می دهند.
لیمو دارای مقدار زیادی اسید می باشد.
این اسید، باعث تضعیف شدن مینای دندان و زبری سطح دندان ها می شود.

6- جویدن ناخن
جویدن ناخن نه تنها ظاهر دست را زشت می کند، بلکه به دندان ها نیز آسیب می رساند و باعث مشکلات دهانی می گردد.
جویدن ناخن باعث بیرون آمدن دندان از محل خود، شکستن دندان و تخریب مینای دندان می گردد.

7- با شیشه شیر خوابیدن
اگر موقع خواب، به کودک خود یک شیشه آب میوه، شیر و یا شیرخشک بدهید و در حین خوردن آن بخوابد، باعث خواهید شد که دندان های جدید پوسیده شوند.
پس، بهتر است قبل از خوابیدن کودک، شیشه شیر را از او بگیرید و او را به این کار عادت دهید.

8- سوراخ کردن (پیرسینگ) زبان
در برخی کشورها، سوراخ کردن زبان و آویزان کردن زیورآلات فلزی از آن (پیرسینگ) مرسوم است.
اگر به طور ناخودآگاه این قطعه فلزی را گاز بگیرید، دندانتان می شکند.
هنگامی که فلز با لثه برخورد می کند، باعث آسیب لثه و لق شدن دندان ها می گردد.
همچنین دهان ما پر از باکتری است، بنابراین سوراخ کردن زبان، خطر عفونت و زخم زبان را زیاد می کند.
بهتر است قبل از این کار، با یک دندان‌پزشک مشورت کنید.

9- سخت مسواک زدن
مسواک زدن بخشی از بهداشت دهان و دندان است، اما نباید سفت و محکم مسواک بزنید.
این نوع مسواک زدن باعث از بین رفتن مینای دندان، تحریک لثه ها، حساس شدن دندان ها نسبت به سرما و گرما و حتی ایجاد سوراخ هایی در دندان می شود.

10- باز کردن چیزی با دندان
باز کردن درب قوطی و یا بسته پلاستیکی با دندان ممکن است راحت باشد، اما دندان ابزاری برای خرد کردن و یا باز کردن وسایل نیست.
 به جای دندان می توانید از قیچی و یا درب باز کن استفاده کنید.
از دندان ها باید فقط برای خوردن غذا استفاده کرد.

11- ورزش کردن بدون محافظ دهان
موقع انجام ورزش هایی مثل بوکس، هاکی و ورزش هایی که با صورت شما در تماس هستنند باید از محافظ دهان و دندان استفاده کرد. این محافظ دهان یک قطعه پلاستیکی است و از دندان های بالایی محافظت می کند.
بدون این محافظ زمانی که ضربه سنگینی به صورت شما وارد شود، می تواند دندان ها را خرد کند.
این محافظ دندان را می توانید از دندان پزشک بگیرید.

12- آب نبات سفت
قند موجود در آب‌نبات باعث بوجود آمدن پلاک های چسبنده بر روی دندان ها می شود.
سپس باکتری های موجود در پلاک دندان، قند را تبدیل به اسید می کند و این اسید باعث از بین رفتن مینای دندان می شود.
بنابراین بعد از مصرف شکلات و آبنبات و شیرینی، حتما دندان های خود را مسواک بزنید.

13- شیرینی چسبنده
همه مواد شیرین باعث پوسیدگی مینای دندان می شوند، اما برخی از آنها بیشتر مضرند، مثل سوهان، گز، پاستیل و آب نبات شل.
وقتی شیرینی به دندان بچسبد و قند تبدیل به اسید می شود، این اسید برای ساعت ها در تماس با مینای دندان می باشد.
اگر بعد از خوردن این نوع شیرینی ها، چیزی مثل کرفس یا آدامس بدون قند بجوید، مقدار زیادی بزاق ترشح می شود و این بزاق اسید را از بین می برد.

14- نوشابه گازدار
فقط شیرینی مسبب خرابی دندان نیست. اگر یک لیوان نوشابه گازدار بنوشید، بیشتر از 11 قاشق چایخوری قند مصرف کرده اید.
همچنین نوشابه ها حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک می باشند که این دو اسید، باعث از بین رفتن مینای دندان ها می شوند.
نوشابه های رژیمی هر چند بدون قند هستند، ولی مقدار زیادی شیرین کننده مصنوعی دارند که این شیرین کننده ها، دارای اسید می باشند و برای دندان ها مضرند.

15- نوشابه های ورزشی
معمولا این نوشابه ها دارای مقدار زیادی قند می باشند.
نوشابه های ورزشی هم در دهان، اسید بوجود می آورند که این اسید به مینای دندان حمله می کند.
اگر زیاد از این نوشیدنی ها استفاده می کنید، این را بدانید که در معرض پوسیدگی دندان خواهید بود.
در حین ورزش و برای جلوگیری از کم آبی بدن، می توانید از آب دارای املاح استفاده کنید.

16- آبمیوه صنعتی
آبمیوه های صنعتی (مث ساندیس و سنتاپ و ...) دارای ویتامین و آنتی اکسیدان هستند، ولی بیشتر آنها قند زیادی دارند.
میوه ها خودشان شیرین هستند، بنابراین اگر آب میوه ای می خرید توجه کنید که قندی به آن افزوده نشده باشد. همچنین می توانید آب میوه خریداری شده را با مقدار آب رقیق کنید.

17- چیپس سیب زمینی
غذاهای نشاسته ای مثل چیپس، توسط باکتری های موجود در پلاک دندان، شکسته شده و به اسید تبدیل می شوند.
این اسید مدت 20 دقیقه به دندان ها حمله می کند. اگر غذا بین دندان ها باقی بماند، این مدت زمان بیشتر می شود.
بنابراین بهتر است بعد از خوردن چیپس سیب زمینی و یا دیگر غذاهای نشاسته ای، حتما بین دندان های خود را با نخ دندان تمیز کنید.

18- مصرف دائمی میان وعده
میان وعده ها نسبت به وعده های اصلی غذا، کمتر موجب ترشح بزاق دهان می شوند.
پس بهتر است از مصرف میان وعده های شیرین و چسبنده خودداری کنید و به جای آن می توانید از میوه و سبزیجاتی مثل هویج استفاده کنید.
همچینین شکستن زیاد موادی مثل تخمه و آجیل در میان وعده ها برای دندان ها مضر است.

19- نوشیدن قهوه
اگر زیاد قهوه بنوشید، به مرور زمان، در اثر تیرگی قهوه و اسید موجود در آن، دندان هایتان زردرنگ می شوند.
خوشبختانه، لکه های زرد ناشی از مصرف قهوه، به سادگی با استفاده از مواد سفید کننده دندان از بین می روند.
از یک دندان پزشک درباره نوع و نحوه استفاده از این سفید کننده ها سئوال کنید.

20- کشیدن سیگار
سیگار و دیگر محصولات دخانی، لکه هایی را بر روی دندان ها به جای می گذارند و موجب بیماری های لثه و افتادن دندان ها می گردند.
تنباکوی موجود در دخانیات، موجب سرطان دهان، لب و زبان نیز می شود.

21- نوشیدن مشروبات الکلی
اسید در مشروبات الکلی، مینای دندان را از بین می برد و لکه هایی را بر سطح دندان به جای می گذارد.
با استفاده از مواد سفید کننده دندان و خمیر دندان، می توانید با این لکه ها مبارزه کنید.

22- زیاد خوردن
خوردن بیش از حد در عارضه پرخوری عصبی باعث افزایش پوسیدگی دندان ها می شود.
اسیدهای قوی که در اثر استفراغ کردن از دهان خارج می شوند، می توانند دندان ها را ضعیف و شکننده کنند. این اسیدها همچنین باعث بوی بد دهان می شوند.
در بیماری پرخوری عصبی (بولیمیا) فرد ابتدا مقدار زیادی غذا می خورد و سپس عمدا غذای خورده شده را بالا می آورد.
منبع:نوع مطلب : کارگاه مادر و کودک، 
برچسب ها : چند دلیل خرابی دندان، علت خرابی دندان، دندان درد،
لینک های مرتبط : خدمات مجالس خانگی نفس بانو،
سه شنبه 26 شهریور 1392 :: نویسنده : الهه بانو       

علاقه‌مند کردن کودکان به مسواک زدن

مسواک زدن, مسواک, فواید مسواک زدن, روش مسواک زدن

شروع از دوران نوزادی

نکته مهم آن است که مسواک زدن برای کودک را از همان نوزادی شروع کنیم. انجمن دندانپزشکان آمریکا پیشنهاد کرده که دهان نوزاد را از همان روزهای اول بعد از تولد تمیز کنید. البته در این زمان او هنوز دندانی ندارد و مسواکی هم لازم نیست اما می‌توانید بعد از هر وعده غذا یا شیر مادر، با یک گاز یا دستمال مرطوب، لثه‌های او را تمیز کنید. این کار سه فایده دارد: اول اینکه پلاکی را که روی لثه جمع شده برمی‌دارد. پلاک، ماده چسبناکی است که از باکتری‌ها، خرده‌های غذا و مخاط تشکیل شده است. برداشتن آن مانع از رشد باکتری‌های متعدد روی لثه کودک می‌شود. دوم اینکه موجب می‌شود کودک به داشتن یک دهان تمیز و عاری از پلاک عادت کند و در نتیجه مرحله بعدی که مسواک زدن است، برای او ساده‌تر خواهد شد. سوم اینکه این مساله موجب می‌شود که کودک شما به اینکه کسی در دهانش دست ببرد، عادت کند. در این صورت در آینده، مسواک زدن و یا معاینه دندانپزشک برای او آسان‌تر خواهد شد.

اولین دندان کودک در حدود شش ماهگی تا یک سالگی در می‌آید. در این زمان می‌توانید از یک گوش پاک‌کن برای تمیز کردن دندان وی استفاده کنید به تدریج با زیادتر شدن تعداد دندان‌ها، می‌توان از یک مسواک نرم کوچک کمک گرفت. با وجود اینکه شاید کودک شما این امر را دوست نداشته باشد و با شما بجنگد اما مهم است که پلاک میکروبی از روی دندان‌هایش پاک شود. در سنین کودکی پوسیدگی دندان‌ها سریع‌تر پیشرفت می‌کند و با مسواک زدن می‌توانیم عامل اصلی پوسیدگی را از بین ببریم. به مساله این طور نگاه کنید: پوسیدگی دندان یک بیماری است! نه فقط یک سوراخ در دندان. تا حدود سن ۶ تا ۷ سالگی، شما مسوول پاکیزه نگه‌داشتن دندان‌های کودک خود هستید. تا قبل از شش سالگی، حتی اگر فکر می‌کنید کودک شما قادر به مسواک زدن دندان‌هایش است اما لازم است باز هم شما بر کار او نظارت داشته باشید. کودک باید بداند که دندان هم مانند بقیه قسمت‌های بدنش باید تمیز شود. به او بگویید همان‌طور که تو دست‌هایت را می‌شوری، باید دندان‌هایت را هم تمیز کنی!

چه باید کرد؟

راه اصلی برای علاقه‌مند کردن کودکان به مسواک زدن این است که این کار را برای آنها جالب نشان دهیم. از همین امروز شروع کنید و به دنبال راه‌های جذاب برای تشویق او باشید. بهتر است که کودک احساس کند مسواک زدن یک سرگرمی جالب است نه یک اجبار!

یک روش موثر این است که به کودک اجازه دهید که او دندان‌های شما را مسواک بزند. شما در طول این مدت باید بخندید و نشان دهید که او چه کار جالبی انجام می‌دهد. سپس اجازه دهید خود او دندان‌هایش را مسواک بزند و در نهایت خود شما دندان‌های او را تمیز کنید. کار دیگری که می‌توان انجام داد، این است که کودک را تشویق کنید تا به طور مثال دندان‌های عروسک خود را مسواک بزند. اجازه بدهید کودک مسواک و خمیر دندان خود را انتخاب کند (البته بانظارت شما). این کار او را به مسواک زدن علاقه‌مند می‌کند.

هنگام مسواک زدن دندان‌های کودک، سعی کنید این کار را به آرامی و بدون عجله انجام دهید تا لثه‌های او آزرده نشود و لطفا هرگز تهدید نکنید که اگر مسواک نزنی تو را پیش دندانپزشک می‌برم! در بسیاری از موارد، ریشه ترس کودکان در همین تهدیدها نهفته است. مهم است که همه قسمت‌های دندان تمیز شوند. به طور معمول حدود دو تا سه دقیقه زمان برای مسواک زدن توصیه می‌شود که البته اغلب افراد، حتی بزرگسالان، کمتر از یک دقیقه را صرف انجام آن می‌کنند. اینکه کودک را وادار کنیم دو سه دقیقه مسواک را در دهانش تحمل کند، کار سختی است. برای این کار می‌توانید آهنگی را با هم گوش کنید و یا آهنگی را که حدود دو دقیقه است، برایش بخوانید تا سر او گرم شود.

هنگام مسواک زدن، بیشتر وقت را صرف دندان‌های عقب کنید زیرا پوسیدگی در این دندان‌ها بیشتر ایجاد می‌شود. سپس نوبت به دندان‌های جلو می‌رسد. هنگامی که کودکان خودشان مسواک می‌زنند، اغلب فقط سطوح جونده را تمیز می‌کنند. باید به آنها آموخت که سطوح داخلی و خارجی را هم مسواک کنند. به کودک بیاموزید که دهانش را با آب بشوید و سپس آن را تف کند.

خمیر دندان، خوب یا بد؟

نکته مهم آن است که تا وقتی کودک یاد نگرفته آب دهانش را خالی کند، باید از خمیر دندان (آن‌هم به مقدار زیاد) استفاده کرد. تا حدود دو سالگی مسواک خالی همراه با آب یا خمیر دندان‌های فاقد فلوراید کافی است. زیرا قورت دادن خمیردندان‌های حاوی فلوراید می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در کودک شود.

بعد از سن دو سالگی هم به اندازه یک نخود خمیر دندان کافی است. زیرا مقادیر بیشتر آن موجب ایجاد کف زیاد در دهان می‌شود و ممکن است آزاردهنده باشد. اندازه مسواک هم مهم است.

مسواک‌های کودکان باید سرکوچکی داشته باشد که به آسانی داخل دهان کودک جا شود. موهای آن هم باید نرم باشد. سطح زبان را هم تمیز کنید.

زبان می‌تواند محل مناسبی برای رشد و تکثیر انواع باکتری‌ها باشد که موجب ایجاد بوی بد دهان می‌شود. نخ کشیدن میان دندان‌های کودک هم مهم است. البته اغلب دندان‌های شیری، به‌خصوص دندان‌های جلو، از هم فاصله دارد و چندان لزومی به تمیز کردن فاصله میان آنها نیست. اما دندان‌های عقب به تدریج به هم نزدیک می‌شود و سپس به هم می‌چسبد. در این زمان باید نخ کشیدن را شروع کرد.

نخ دندان‌های گوناگونی در بازار وجود دارد که بعضی از آنها مخصوص کودکان است. هنگام نخ کشیدن هم باید مواظب باشیم که نخ را با فشار و محکم وارد فضای میان دندان‌ها نکنیم زیرا سبب ایجاد زخم در لثه می‌شود.

در نهایت باید گفت که کودک در همه زمینه‌ها از پدر و مادر تقلید می‌کند. اگر شما مساله مسواک زدن و بهداشت دهان را جدی بگیرید، مطمئن باشید کودک هم علاقه‌مند می‌شود از شما پیروی کند.

 

نوع مطلب : کارگاه مادر و کودک، 
برچسب ها : مسواک، مسواک زدن کودن، علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن،
لینک های مرتبط : خدمات مجالس خانگی نفس بانو،
سه شنبه 26 شهریور 1392 :: نویسنده : الهه بانو       

با این بازی ها کودکان خود را خلاق کنیم

خلاقیت, کودکان خلاق, خلاقیت در کودکان, بازیهای خلاق

این‏گونه نیست که خردسالان، در سومین سال تولدشان، ناگهان پدیدار شوند. این اتفاق، آن‌قدر کُند رخ می‌دهد که شما اصلا متوجه آن نمی‌شوید، اما یک روز می‌بینید که کودک نوپای کوچک، سربه‌هوا و گیج شما، دیگر نیست و به ‏جای او، خردسالی پرانرژی، بسیار کنجکاو، گاهی مصمم (برخی ممکن است آن‏ را لجوج بنامند) و بسیار ماجراجو دارید. پیشرفت‌هایی حاصل می‌شود؛ مثلا دیگر پوشک نمی‏خواهد، شیشه و پستانک نمی‏خورد و تا حدی، بعضی کارهایش را خودش انجام می‏دهد. ممکن است قوانین خانه را بداند و به مراقبت دایم، نیاز ندارد. والدین، اغلب، پس از سال‌های نوزادی و نوپایی، مرحله خردسالی و پیش‌دبستانی را بسیار فرح‌بخش و خوش‌آیند می‏بینند.

کمی کاغذ، دو سه تا قاشق یا چنگال یا حتی روزنامه‌های باطله با کمی حوصله و خلاقیت تبدیل به اسباب بازی های محبوب فرزند شما می‌شوند

کی دوستت دارد؟

وسایل لازم

کاغذ

خودکار

ماژیک یا برچسب تزیینی

از کودک‌تان بپرسید: «چه کسی تو را دوست دارد؟» و پاسخ او را بنویسید. بپرسید: «دیگر کی دوستت دارد؟» و هر بار، اسم را بنویسید. بعد، وقتی تمام شد، اسم‏ها را برایش بخوانید. عنوان فهرست را بگذارید: «ببین چه کسانی ... (اسم کودک) را دوست دارند» و بگذارید با ماژیک یا برچسب، اسم‏ها را تزیین کند. آن ‏را روی یخچال یا دیوار اتاق خوابش بچسبانید تا به یاد داشته باشد چه‌قدر عزیز و دوست‌داشتنی است.

قاشق‌ها و چنگال‏ها

وسایل لازم

قاشق، کارد و چنگال

آب‏چکان

هنگامی که ظروف را از داخل ماشین ظرف‌شویی یا آب‌چکان، جابه‌جا می‌کنید، کودک می‏تواند در جمع کردن قاشق‌ها و چنگال‌ها، به شما کمک کند. آب‌چکان یا سبد ظرف‏ها را روی میز بگذارید و جای قاشق و چنگال را هم کنار آن قرار دهید. کودک می‌تواند آن‏ها را جور کند، بشمارد و در جایشان بچیند.

بازی شنیداری

از کودک‌تان بخواهید چشمانش را ببندد و صداهایی را که شما درمی‏آورید، حدس بزند. از وسایل خانه مثل کلید، سکه، قاشق و چنگال یا سوت استفاده کنید. با قاشق، روی قابلمه بزنید، با انگشتان‌تان، به در بکوبید یا با زبان‌تان، کلیک‏کلیک، صدا درآورید.

گلف روزنامه‏ای

وسایل لازم

روزنامه

نوارچسب

توپ‌های گلف یا تنیس

نوارچسب کاغذی یا کاغذ

چند ورق روزنامه را لوله کنید و با چسب، خوب بچسبانید. بدین ترتیب، برای هر بازیکن، یک چوب گلف ساخته‏اید. یک ورق کاغذ را روی زمین پهن کنید یا از نوارچسب کاغذی استفاده کنید و چند «سوراخ»، روی کف زمین یا فرش بسازید. با چوب گلف، سعی کنید توپ را بزنید و داخل سوراخ بیندازید. به برنده (اولین کسی که توپ را داخل سوراخ بیندازد) جایزه بدهید: شکلات، کشمش یا هر چیز کوچک دیگر.

تمرین خیاطی

وسایل لازم

مقوای ضخیم

قیچی

پانچ

بند کفش یا کاموا

نوارچسب (اگر از کاموا استفاده می‏شود)

با مقوا، یک شکل ببُرید و دور آن ‏را با پانچ سوراخ کنید؛ طوری که فاصله آن‌ها، منظم باشد. بند کفش کهنه را از یک طرف یا یک سر کاموا را گره بزنید و نوارچسب را دور سر دیگر آن بپیچانید تا ریش نشود. بگذارید کودک، با عبور دادن بند کفش از داخل سوراخ‌ها، خیاطی کند. این فعالیت جالب، برای هماهنگی چشم و دست، فوق‌العاده است.

عروسک‏های دستی

وسایل لازم

ماژیک‏های قابل شست‌وشو

با استفاده از ماژیک‏های قابل شست‌وشو، یک صورت، روی کف دست کودک‌تان بکشید یا صورت‏های کوچک را روی هر انگشت او بکشید، طوری‏که این عروسک‏های انگشتی بتوانند با هم حرف بزنند. عروسک‏ها را روی انگشتان خودتان هم بکشید و گفت‌وگویی بین عروسک‏های خودتان و عروسک‏های کودک انجام دهید.

بازی با وزن‏ها

وسایل لازم

ترازوی حمام

اشیای مختلف خانه

با کمک یک ترازوی حمام، کودک را وزن کنید و به او کمک کنید اشیا و وسایل مختلف خانه را وزن کند؛ یک دسته کتاب، یک کیسه آرد، عروسک‏ها و... سعی کنید چیزی بیابید که هم‏وزن کودک باشد.

پرتاب بالش‏ها

وسیله لازم

تعدادی بالش قابل‏ پرتاب کردن

اگر وسایل شکستنی روی میزها یا مبل‏ها دارید، قبل از این بازی، آن‏ها را جمع کنید

از یک نفر بخواهید روی تخت یا صندلی یا کاناپه بنشیند و بالش‏ها را کنارش بگذارد. از یک نفر دیگر بخواهید از یک نقطه به نقطه دیگر بدود و فرد نشسته، بالش‏ها را به سوی این هدف متحرک پرتاب کند.

شکل متحرک

وسایل لازم

مقوا

قیچی

نخ

با مقوا، یک شکل ببرید و وسط آن، یک سوراخ کوچک ایجاد کنید. یک طرف نخ را به دستگیره در اتاق کودک ببندید و طرف دیگر را بکشید و از وسط سوراخ مقوا رد کنید. از کودک بخواهید آن‏طرف اتاق بایستد و طرف آزاد نخ را بگیرد و تکان دهد. ببینید چه‌قدر طول می‏کشد شکل را از یک سر نخ،  به‏ سر دیگر آن حرکت دهد.

کمد عروسک

وسایل لازم

میله بارفیکس

رخت‌آویز کودک

قفسه کتاب

اگر چند تکه لباس، پیش‏بند و پتوی نوزادی را نگه داشته باشید، الان، به‌درد می‌خورند؛ اندازه آن‏ها، برای بسیاری از عروسک‏ها، مناسب است . یک کمد، برای همه لباس‏های کوچک عروسک بسازید. یک میله بارفیکس را در قفسه پایینی کتاب‌خانه اتاق نصب کنید. از کودک بخواهید لباس‏های عروسکی را با رخت‌آویز یا گیره‏های بچگانه، به میله آویزان کند.

جوراب‏ها را جدا کن

وسایل لازم

جوراب

سبد لباس‏های شستنی

همه جوراب‏ها را از کشوی کودک‌تان خارج کنید. از او بخواهید رنگ‏ها را جدا جدا بگذارد. برای این‏که کودک، حسابی سرگرم شود، سبد رخت‏های شستنی را به او بدهید و از او بخواهید همه جوراب‏ها را از کشوهای خانه خارج کند. تا مدتی طولانی، سرگرم جمع کردن جوراب‏ها و بعد هم جدا کردن آن‏ها طبق رنگ، اندازه یا صاحب جوراب‏ها می‏شود.

اگر خواستید، لنگه جوراب‏ها را جدا کنید، آن‌ها را قاطی کنید و از کودک بخواهید لنگه هر جوراب را پیدا کند؛ اما یادتان باشد پس از اتمام کار کودک، مجبورید بیش‌تر آن‏ها را خودتان دوباره جور کنید!

لباس چرک را جدا کن

وسیله لازم

سبد لباس‌های شستنی

این، یک فعالیت عالی است که به کودک، مسوولیت خانه‌داری و مهارت‌های‌ عملی را به‌طور هم‌زمان می‌آموزد. به او نشان دهید که چگونه لباس‌های چرک را قبل از شست‌وشو، جدا کند. حتی یک کودک خردسال هم می‏تواند سفیدها، رنگی‏ها و تیره‏ها را جدا کند و در وقت شما هم صرفه‌جویی می‏شود!

هم‌چنین از او بخواهید که لباس‏ها را از خشک‌کن درآورده و پس از جدا کردن، تا کند و مال هر کس را به اتاقش ببرد. تا کردن لباس‏ها، یک ترفند کوچک است و بستگی به سلیقه شما دارد، اما اجازه دهید کودک، با چیزهای آسان، دست و پنجه نرم کند؛ حوله‏ها، دستمال‌ها، پتوهای نوزادی و...

 

نوع مطلب : کارگاه مادر و کودک، 
برچسب ها : خلافیت کودکان، بازی کودکانه، کودکان خلاق،
لینک های مرتبط : خدمات مجالس خانگی نفس بانو،
سه شنبه 26 شهریور 1392 :: نویسنده : الهه بانو       

علت و روش های درمان ناخن جویدن در کودکان

 

علت و روش های درمان ناخن جویدن در کودکان

 


نه دعوا، نه فلفل، آرامش به کودک بدهید

 


● بررسی علت و روش های درمان ناخن جویدن در کودکان

 

جویدن ناخن یکی از عادات کودکان است که والدین را بسیار ناراحت و کلافه می کند. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً ۳۸ درصد کودکان ۶ ۴ ساله ناخن هایشان را می جوند.

 

این عادت تا ۱۰ سالگی به اوج خود می رسد و در مواردی تا ۶۰ درصد کودکان افزایش می یابد. همچنین بیشترین میزان ناخن جویدن در پسران ۱۴ ۱۳ ساله است. ناخن جویدن در دختران حدود ۱۱ سالگی به بیشترین حد خود می رسد. جالب این که تقریباً ۲۰ درصد نوجوانان کماکان درگیر این مشکل هستند و ۲۰ ۱۰ درصد این عده نیز تا بزرگسالی عادت ناخن جویدن را حفظ می کنند.

 

جویدن ناخن نه تنها منظره ناخوشایندی دارد بلکه موجب بیماری کودک نیز می شود.جویدن ناخن ها به ویژه تا ته پوشش شاخی ناخن منجر به خونریزی می شود و پوست را مستعد تماس با میکروب ها کرده و خطر ابتلا به عفونت را در این ناحیه افزایش می دهد.به علا وه وقتی کودک ناخن های پر از میکروب را وارد دهان می کند خطر ابتلا به امراض مختلف برای وی افزایش پیدا می کند.

 

● علت چیست؟

یکی از باورهای رایج این است که فشارهای عصبی و تنش های روزانه موجب ناخن جویدن در کودکان و نوجوانان می شود، این باور که تا حد زیادی نیز درست است موجب شده گروهی از روان شناسان بر این باور باشند که نفس «جویدن ناخن» عادتی زشت و ناپسند نیست، بلکه تنها راهکاری برای رهایی از تنش و استرس در کودک است.

 

عصبانیت بیش از حد ناشی از فشارهای روحی و اضطراب برای تسکین ناراحتی ها، دلواپسی و تضاد های فکری، بلا تکلیفی به خاطر درگیری با والدین، امتحانات، پاسخ دادن به معلم، تماشای فیلم های ترسناک، تقلید از دیگران، والدین، دوستان،هیجان بیش از حد و عکس العمل خصومتی در مقابل والدین و دیگران از دیگر علل جویدن ناخن محسوب می شود.


● راه جلوگیری

علت را رفع کنید: منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخن هایش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید،. توجه کنید کودکتان درچه موقعیت هایی این عمل را انجام می دهد. جست جو کنید که چه مساله ای باعث شده است آرامش و امنیت کودکتان را به هم بزند. آن را دریابید، این تلاش شما برای پی بردن به مشکل کودک و توجه به حل آن می تواند بزرگترین گام برای از بین بردن اختلال ناخن جویدن باشد.

 

▪ ناخن کودک را کوتاه کنید: کوتاه کردن ناخن های بلند به کودکان در زمینه ترک این عادت بسیار کمک می کند. ناخن های کوتاه شده کمتر جویده می شوند، سعی کنید هرچند روز یک بار ناخن های کودک را بگیرید و سوهان بزنید.

 

▪ دعوا نکنید: هیچگاه کودک را بخاطر ناخن جویدن دعوا نکنید بلکه توجه او را از جویدن ناخن دور کنید. کودک باید احساس خوبی نسبت به خود پیدا کند.شرمنده کردن سرزنش، تحقیر، تهدید و تنبیه کودک هیچ اثری درمانی ندارد بلکه عادت را تشدید می کند و باعث اختلالات دیگر نیز می شود. به جای این کار به او اعتماد به نفس بدهید.

 

حواس کودک ر ا پرت کنید: سعی کنید حواس کودک را هنگام جویدن ناخن پرت کنید، از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند درست کردن کاردستی یا کشیدن نقاشی روش خوبی برای این کار است.

 

▪ فلفل نزنید: کارشناسان معتقدند پاشیدن فلفل یا مالیدن مواد تلخ به انگشتان و ناخن کاربردی در درمان این مشکل ندارد.

نوع مطلب : کارگاه مادر و کودک، 
برچسب ها : ناخن جویدن کودکان، علل ناخن جویدن، جلوگیری از ناخن جویدن کودکان،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic